Störtebeker

Det har alltid funnits en touch av äventyr i luften i hansestäderna i norra Tyskland. Städerna vid havet var navet för sjöfartstrafiken, skådeplatsen för livlig handel och hemmet för rika medborgare. Enligt legenden fann man i hansestäderna inte bara respekterade medborgare och sjömän, utan också alla möjliga äventyrare och ne'er-do-brunnar. Med Stralsund och grannön Rügen nämns särskilt en ofta i samma andetag: piraten Klaus Störtebeker.


Stigen från Stralsundische Vereinsbrauerei till Störtebeker-bryggeriet

Så vitt vi vet hittade den påstådda piraten inte sitt eget bryggeri, men det finns ett bryggeri i Stralsund som bär hans ökända namn. Störtebeker Brauspezialitäten är ett bryggeri från Stralsund som går tillbaka till hansetiden och den tunga sjöfartstrafiken mellan Stralsund och Danmark, Norge och England. Finölet från hansestaden skeppades runt i världen och såg till att Stralsund tillsammans med andra varor blev en rik handelsstad. Då kallades "Stralsundische Vereinsbrauerei", företaget försörjde törstiga människor långt utanför Stralsunds gränser. En kylmaskin säkerställde en betydande kvalitetshöjning och därmed även försäljningen. I slutet av 1800-talet kyldes öl i många delar av Tyskland fortfarande i iskällare och kunde endast hållas färskt när temperaturen var låg. De elektriska kylmaskinerna satte stopp för detta elände och möjliggjorde färsk öl året runt. Denna utveckling resulterade i att bryggeriet expanderade och andra världskriget kunde till en början inte sätta stopp för den framgångsrika streaken. Endast planekonomin och tillhörande restriktioner fick kurvan att sjunka något. Bryggeriet överlevde dessa tider och fick en liten renässans 2010. Med ny fart, stora planer och gamla traditioner i åtanke vändes bryggeriet ut och in. De moderniserade, utvecklade koncept och gav projektet ett nytt namn: Störtebeker Braumanufaktur föddes!

Gratisbryggare istället för privatister

Som medlem i Free Brauer är Störtebeker Braumanufaktur engagerad i samhällets höga värdenormer och strävar alltid efter högsta kvalitet. The Free Brewers är en grupp privata bryggerier som verkar oberoende av företag. Detta oberoende säkerställer maximal transparens och kontroll över hela bryggprocessen. Mångfald är en annan princip som hålls högt på Störtebeker. Stralsundsbryggeriets sortiment innehåller förutom traditionella öl och klassiker även moderna hantverksöl och experimentella ölstilar. Vad alla öl har gemensamt är kvalitet: högsta prioritet och drivkraften är strävan efter enastående kvalitet. Smak, fräschör och karaktär är obligatoriska.

Störtebeker Braumanufaktur är ett företag med medvetenhet om tradition och hantverk och hemmet för utmärkta ölsorter.


Brauerei 80__maf__Stoertebeker_Logo_Desktop_RGB_160316_1_5222

Störtebeker Braumanufaktur GmbH
Greifswalder Chaussee 84-85
18439 Stralsund

Deutschland DE

info@stoertebeker.com

Upptäck andra bryggerier.

Tillgänglig från oss

Brauerei Atlantik Ale Alkoholfrei
UK/US Ales
Störtebeker
€ 2,99
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 9,06 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Stralsunder Meerbrand Geschenkpack mit 2 Gläsern
Andra stilar
Störtebeker
€ 38,29
- 0,50 L PAKET - € 76,58 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Frei-Bier
Ekologiskt öl (DE-ÖKO-006)
Störtebeker
€ 2,99
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 9,06 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Pazifik-Ale
India Pale Ale | Flerkorns öl
Störtebeker
100%
(2)
€ 4,89
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 9,78 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Pilsener-Bier
Pilsner
Störtebeker
€ 3,29
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 9,97 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Atlantik-Ale
UK/US Ales
Störtebeker
€ 3,39
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 10,27 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Pilsener-Bier 0,0%
Pilsner
Störtebeker
€ 2,99
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,98 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Nordisch-Hell
Bayersk blek
Störtebeker
€ 3,79
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 7,58 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Wild Coast Ale
UK/US Ales
Störtebeker
€ 3,39
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 6,78 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Wild Coast Ale Alkoholfrei
UK/US Ales
Störtebeker
€ 3,19
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 6,38 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Baltik-Lager
Tyska lager
Störtebeker
€ 3,89
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 7,78 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Hanse-Porter
Porter och Stout
Störtebeker
€ 3,69
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 7,38 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Stark-Bier
Bock öl
Störtebeker
€ 4,19
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 8,38 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Scotch-Ale
UK/US Ales
Störtebeker
€ 5,19
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 10,38 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Atlantik-Ale Dose
UK/US Ales
Störtebeker
€ 4,19
EINWEG 0,50 L BURK - € 8,38 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Atlantik-Ale Alkoholfrei Dose
UK/US Ales
Störtebeker
€ 3,49
EINWEG 0,50 L BURK - € 6,98 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Stralsunder Bio-Pils
Pilsner
Störtebeker
€ 2,99
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,98 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Stralsunder Bio-Pils 0,0%
Pilsner
Störtebeker
€ 2,99
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,98 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Hanse-Porter 0,0%
Porter och Stout
Störtebeker
€ 3,19
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 6,38 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Wit-Bier
Belgisk ale | Ekologiskt öl (DE-ÖKO-006)
Störtebeker
€ 3,79
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 7,58 / LTR
Slutsåld
?> Resultat
1 2 »