Currently shipping to Germany only. International shipping restarts soon – stay tuned!

Filter
Bie kategori
Öl stil
Land
Alkoholhalt(%)

0 - 10+

Bitter enhet
Tillgänglig
Pris

€ 0 - 30+

Alkoholfria öl

Havet utan fisk? Ljus utan el? Öl utan alkohol?

Behöver det ena det andra? – Nej, inte alls!

Alkoholfria öl blir mer och mer populärt. Små hantverksölbryggerier och mikrobryggerier i synnerhet använder ny teknik för att skapa mycket välsmakande alkoholfria drycker!

Det kreativa bryggeriet Kehrwieder bevisar detta med sin ü.NN IPA, som är den första alkoholfria IPA i Tyskland. En alkoholfri öl behöver inte offra någon smak smakmässigt. "Alkoholfri", såväl som ölstilar med alkohol, kan imponera med maltiga, söta, kola, bittra och fruktiga aromer. De kan drickas mycket snabbare – utan att bli fulla – och släcka törsten optimalt, vilket är en klar fördel gentemot andra ölsorter.

Lätta sommarrätter passar perfekt till alkoholfria öl, som grillad kyckling, en läskande sallad och äppelstrudel med vaniljsås som efterrätt.



Tillgänglig från oss

Nedsatt
06.10.2026
Brauerei Playground - Alkoholfreies IPA
India Pale Ale
VandeStreek
100%
(1)
€ 1,19
€ 4,59
EINWEG 0,33 L BURK - € 3,61 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Urban IPA Alkoholfrei
UK/US Ales | Frankisk öl
Maisel & Friends
100%
(5)
€ 3,19
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 9,67 / LTR
Lägg till i vagnen
Nur Online verfügbar
Brauerei Die Alkoholfreien Bierpaket
Die Bierothek®
100%
(2)
€ 45,39
MEHRWEG 1 St. PAKET - € 45,39 / St.
Lägg till i vagnen
Brauerei Schwiegermutters Rache
Veteöl | Frankisk öl | Flerkorns öl
Braumanufaktur Hertl
€ 4,09
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 8,18 / LTR
Lägg till i vagnen
Nedsatt
30.09.2026
Brauerei Nillis 0,0%
Belgisk ale | Mörk och svart öl
La Trappe Trappist
€ 1,89
€ 3,99
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 5,73 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Wegseidla 1 OHNE
Andra stilar | Frankisk öl
Aufsesser
€ 2,79
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,58 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Hell- alkoholfrei
Frankisk öl | Bayersk blek
Brauerei Rittmayer
€ 2,89
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,78 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Cerdos Voladores Non Alcohol - IPA
India Pale Ale
Barcelona Beer Company
€ 3,39
EINWEG 0,33 L BURK - € 10,27 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Hazy Jane - NEIPA Alkoholfrei
India Pale Ale
BrewDog
€ 3,59
EINWEG 0,33 L BURK - € 10,88 / LTR
Lägg till i vagnen
Nedsatt
30.10.2026
Brauerei Nonalco Bezalko Matcha IPA
India Pale Ale | Flerkorns öl | Frucht- | Kräuter- | Und gewürzbiere
Nepomucen
€ 2,49
€ 7,09
EINWEG 0,50 L BURK - € 4,98 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei David, der Hoptimist - Alkoholfreies IPA
India Pale Ale
Braumanufaktur Hertl
€ 4,69
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 14,21 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Alkoholfrei Hell
Bayersk blek
Augustiner-Bräu-München
€ 3,29
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 6,58 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Alkoholfrei
Bayersk blek
Löwenbräu München
€ 3,09
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 6,18 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Atlantik Ale Alkoholfrei
UK/US Ales
Störtebeker
€ 2,99
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 9,06 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Alkoholfrei
Mücke
€ 3,99
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 12,09 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Frei-Bier
Ekologiskt öl (DE-ÖKO-006)
Störtebeker
€ 2,99
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 9,06 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Royal Pilsner Alkoholfri
Pilsner
Brygstjernen
80%
(1)
€ 3,09
EINWEG 0,33 L BURK - € 9,36 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei MPU IPA
India Pale Ale | Flerkorns öl
Munich Brew Mafia
€ 4,99
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 15,12 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Alkoholfri Nordic Ale
Carlsberg
€ 3,09
EINWEG 0,33 L BURK - € 9,36 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei alkoholfreies Pils
Pilsner | Frankisk öl
Staffelberg-Bräu
100%
(2)
€ 2,89
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,78 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Hefe-Weißbier alkoholfrei
Veteöl | Frankisk öl
Staffelberg-Bräu
80%
(1)
€ 2,89
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,78 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Alkoholfreies Kellerbier
Frankisk öl | Bayersk blek
Brauerei Rittmayer
90%
(2)
€ 2,89
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,78 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei ü.NN
Kreativbrauerei Kehrwieder
88.57%
(7)
€ 4,09
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 12,39 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Hefe Weissbier alkoholfrei
Veteöl | Frankisk öl
Veldensteiner
€ 2,79
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,58 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Freizeit extra dry
Frankisk öl
Veldensteiner
€ 2,59
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 7,85 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Tuborg Classic 0,0% Alkoholfrei
Internationell Lager
Tuborg
€ 3,09
EINWEG 0,33 L BURK - € 9,36 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Pilsener-Bier 0,0%
Pilsner
Störtebeker
€ 2,99
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,98 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Wild Coast Ale Alkoholfrei
UK/US Ales
Störtebeker
€ 3,19
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 6,38 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Atlantik-Ale Alkoholfrei Dose
UK/US Ales
Störtebeker
€ 3,49
EINWEG 0,50 L BURK - € 6,98 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Stralsunder Bio-Pils 0,0%
Pilsner
Störtebeker
€ 2,99
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,98 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Hanse-Porter 0,0%
Porter och Stout
Störtebeker
€ 3,19
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 6,38 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Free IPA
India Pale Ale
Camba
€ 5,59
EINWEG 0,44 L BURK - € 12,70 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Lighthouse Pils
Pilsner
Kreativbrauerei Kehrwieder
€ 4,09
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 12,39 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Ørbæk Øko Ginger Beer
Andra stilar
NaturFrisk
€ 4,69
MEHRWEG 0,28 L Flaska - € 16,75 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Trail Pass Brewveza
India Pale Ale
Sierra Nevada Brewing Co.
€ 4,39
EINWEG 0,36 L BURK - € 12,19 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Free Way
India Pale Ale
AleBrowar
€ 7,59
EINWEG 0,50 L BURK - € 15,18 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Freiheit
Bayersk blek
Spalter Bier
€ 2,89
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,78 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Naggerds
Tyska lager
Meinel Bräu
€ 3,49
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 6,98 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Helles Alkoholfrei
Bayersk blek
Brauerei Püttner
€ 3,09
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 6,18 / LTR
Lägg till i vagnen
Brauerei Alkoholfrei Hell
Bayersk blek
Brauerei Wiethaler
€ 3,19
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 6,38 / LTR
Lägg till i vagnen
1 2 3 4 5 »
40 Resultat