Currently shipping to Germany only. International shipping restarts soon – stay tuned!

Filter
Bie kategori
Öl stil
Land
Alkoholhalt(%)

0 - 10+

Bitter enhet
Tillgänglig
Pris

€ 0 - 30+

Alkoholfria öl

Havet utan fisk? Ljus utan el? Öl utan alkohol?

Behöver det ena det andra? – Nej, inte alls!

Alkoholfria öl blir mer och mer populärt. Små hantverksölbryggerier och mikrobryggerier i synnerhet använder ny teknik för att skapa mycket välsmakande alkoholfria drycker!

Det kreativa bryggeriet Kehrwieder bevisar detta med sin ü.NN IPA, som är den första alkoholfria IPA i Tyskland. En alkoholfri öl behöver inte offra någon smak smakmässigt. "Alkoholfri", såväl som ölstilar med alkohol, kan imponera med maltiga, söta, kola, bittra och fruktiga aromer. De kan drickas mycket snabbare – utan att bli fulla – och släcka törsten optimalt, vilket är en klar fördel gentemot andra ölsorter.

Lätta sommarrätter passar perfekt till alkoholfria öl, som grillad kyckling, en läskande sallad och äppelstrudel med vaniljsås som efterrätt.



Tillgänglig från oss

14.07.2026
Brauerei Dolden Null
India Pale Ale | Ekologiskt öl (DE-ÖKO-006)
Riedenburger Brauhaus
100%
(5)
€ 3,99
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 12,09 / LTR
Brauerei Hell Alkoholfrei
Bayersk blek
Brauerei S.Riegele
100%
(4)
€ 2,89
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,78 / LTR
Brauerei Tap 3 Weisse Alkoholfrei
Veteöl | Flerkorns öl
Schneider Weisse
€ 2,89
MEHRWEG 0,50 L Flaska - € 5,78 / LTR
Brauerei Tuesday
Veteöl
And Union
€ 3,49
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 10,58 / LTR
Brauerei FreIPA Le Chauffeur
Nittenauer
86.67%
(3)
€ 4,59
MEHRWEG 0,33 L Flaska - € 13,91 / LTR
« 1 2 3 4 5
5 Resultat